CCTV – Kamerové systémy (PTV)

Spoločnosť RASCO ponúka inštaláciu širokej palety kamerových systémov od lacnejších a jednoduchších systémov (napr. Dahua) až po drahšie značkové riešenia (napr. Avigilon). Samozrejmosťou sú všetky typy systémov:

  • klasický analógový systém s analógovým záznamom (v súčasnosti sa už nepoužíva)
  • klasický analógový systém s digitálnym záznamom na HDD (v súčasnosti sa už takmer nepoužíva)
  • IP systém (1-16 megapixelové IP kamery)
  • HDCVI systém (digitálne kamery s rozlíšením 2Mpix alebo viac po koaxe, vhodné na upgrade systému na starom vedení)
  • hybridný systém kombinujúci oba predchádzajúce

Typické aplikácie pre kamerový systém sú:

  • okolie a vnútrajšok rodinného domu, bytu, alebo napríklad chaty
  • kancelárie, sklady, výrobné závody a haly, predajne
  • banky a zmenárne
  • školy, jedálne , knižnice, štadióny, športoviská
  • parkoviská, križovatky, dopravné tepny
  • letiská, železničné a autobusové stanice
  • obchodné centrá, resp. akékoľvek verejné priestranstvá s vyššou koncentráciou ľudí alebo priestory s pohybom materiálu a peňazí
Príklad Time Laps Videorekoréra
Príklad Time Laps Videorekoréra

Pokiaľ vylúčime dnes už takmer nepoužívané Time Laps videorekordéry (kde sa nahráva mechanickým spôsobom na pásku ktorá sa musí meniť), tak všetky dnešné moderné systémy pracujú na digitálnej báze, kde sa záznam vykonáva na pevný disk vo formáte MJPEG, MPEG4 alebo najnovšie H264, H265. Pritom je v princípe jedno či sa jedná o digitálny videorekordér (DVR/NVR) alebo počítač s digitalizačnou kartou alebo s inštalovaným sw pre záznam.

Počítač s má výhodu v širšej konfigurovateľnosti, jednoduchosti obsluhy samotnej aplikácie ako aj práce so záznamom, alebo má napríklad širšie možnosti vzdialeného prístupu (PC, PDA, mobil). Na druhej strane sa vyžaduje určitá základná znalosť obsluhy PC a netreba podceňovať ani otázku stability (keďže sa jedná o systémy na báze OS Windows, je potrebné venovať pozornosť výberu komponentov ako aj korektnej inštalácii).


Príklady rôznych digitalizačných kariet do PC (dnes sa už karty takmer nepoužívajú, skôr sa preferuje záznamový softvér na PC)

Cenovo porovnateľné DVR/NVR majú oproti PC menej možností ako aj menej komfortnú obsluhu, ale na druhej strane sa jedná o zariadenia nenáročné na obsluhu, spotrebu energie a miesto. Samozrejme existujú aj drahé značkové videorekordéry nasadzované do kritických prevádzok, kde toto porovnanie už tak celkom neplatí.


Príklady rôznych digitálnych videorekordérov DVR/NVR

Oba systémy (či už PC s kartou alebo DVR/NVR) je možné doplniť ovládacou klávesnicou pre prepínanie a ovládanie kamier typu PTZ (pan, tilt, zoom – tzn. otočné SPEED DOME kamery so zoomom).


Príklady rôznych ovládacích klávesníc

V súčasnosti sa do popredia tlačia IP systémy na báze megapixelových kamier (od 1MP až do 16MP) a sieťových záznamových zariadení NVR. Výhodou týchto systémov je jednoduchosť inštalácie kabeláže a kamier (ak sa využije technológia PoE, napájanie aj obraz ide cez jeden FTP kábel) ako aj vysoké rozlíšenie niekoľkomegapixelových kamier (niekedy aj s možnosťou dodatočného zoomovania). Jednoduchosť inštalácie je však na druhej strane vyvážená komplexnosťou návrhu takéhoto systému, keďže sa musia starostlivo zvážiť dátové toky a výber sieťových prvkov. Aj preto sú IP systémy zatiaľ drahšie ako klasické, ikeď postupne sa ich cena znižuje so zvyšujúcim sa počtom inštalácií.

Určitým kompromisom sú hybridné systémy, kde do klasického analógového systému (ktorý má samozrejme digitálny záznam) je integrovaná jedna alebo viac IP kamier.


Príklady rôznych IP riešení