Elektronické vrátniky sú systémy, ktoré dokážu sprostredkovať komunikáciu s návštevníkmi pri bráne, dverách a rôznych vysunutých prístupoch prostredníctvom telefónneho zariadenia, ktoré je pripojené na dverné jednotky. Väčšina budov dnes už disponuje elektronickými vrátnikmi a patrí medzi bežné vybavenie kancelárií aj domácností. Na elektronického vrátnika je možné napojiť aj elektrický zámok, ktorý vieme ovládať cez telefón, a taktiež vieme elektronického vrátnika využiť na otváranie vstupných dverí, rámp a garážových brán, alebo ako jednoduchý prístupový systém na čipovú kartu, prívesok na kľúče, prípadne kód. Dverné jednotky elektronických vrátnikov môžu byť aj v prevedení antivandal, ktoré je odolnejšie voči mechanickému poškodeniu. Elektronické vrátniky môžeme rozdeliť do troch hlavných skupín:
- Analógové vrátniky – staršie a jednoduchšie systémy (takmer bez nastavení)
- Digitálne vrátniky – moderné audio a videovrátniky (menej kabeláže, viac nastavení)
- IP vrátniky – najmodernejšie videovrátniky (najviac nastavení, prepojenie s mobilom)
Komplexnejšou formou ovládania vstupných dvier, brán, rámp a podobne sú potom Prístupové systémy.
Analógové vrátniky
Analógové vrátniky sa vyznačujú vyššou náročnosťou na kabeláž, kde sa využíva osem a viac žíl, podľa počtu pripojených jednotiek a podľa toho či sa jedná o video alebo audio vrátnik. Tiež prenos video signálu býva horší ako pri digitálnych vrátnikoch . Tento typ elektronického vrátnika pomaly zaniká na úkor digitálnych vrátnikov.
Digitálne vrátniky
Digitálne vrátniky sa vyznačujú nižšou náročnosťou na kabeláž, kde sa väčšinou využívajú dve alebo štyri žily. Tieto typy vrátnikov môžu mať veľa prídavných funkcií ako napríklad pripojenie k telefónnej linke alebo k telefónnej ústredni a tak isto je možné pripojiť do systému externé CCTV kamery a pokryť tak väčší priestor.
IP vrátniky
IP vrátniky sú v súčasnosti najmodernejšou nastupujúcou technológiou kde sa využíva pripojenie bežným FTP alebo UTP káblom, pričom napájanie prvkov je riešené cez PoE (spoločným káblom ide komunikácia aj napájanie). Ich veľkou výhodou je jednoduchosť kabeláže, vysoký stupeň konfigurovateľnosti a množstvo doplnkových funkcií.
IP vrátnika môžeme pripojiť do domácej LAN siete, prípadne do internetu, čo nám umožní využívať jeho prídavné funkcie (napr. pripojenie externých CCTV IP kamier , volania a notifikácie na smartfóny, alebo zaintegrovanie funkcií ako ovládanie svetiel, roliet, žalúzií a pod., či už sa jedná o byt alebo rodinný dom.